T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Siirt Müftülüğü

14.08.2021

MÜFTÜ KAPICIOĞLU; “VATANDAŞLARIN AŞI YAPTIRMAMALARI KUL HAKKINA GİRİYOR”

Siirt Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu Covid -19 aşısını yaptırmamanın kul hakkına girdiğini söyledi.  Kapıcıoğlu yaptığı açıklamada, Din İşleri Yüksek Kurulunun salgın döneminde aşı yaptırmamanın kul ve kamu hakkı olarak değerlendirilebileceği yönünde karar aldığını belirtti.

Din İşleri Yüksek Kurulunun Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında toplandığını belirten Kapıcıoğlu ”Bu toplantıda “Toplum sağlığını tehdit eden salgın hastalıklara karşı aşı yaptırmamak kul  ve kamu hak olarak değerlendirilebilir mi sorusu müzakere edildi, tedbirlere uymamanın “kul hakkı” olduğuna hükmedildi. “Bilimsel usullere uygun olarak üretilen alanında uzman hekimlerce salgın hastalıklara karşı koruyucu olduğu belirtilen aşıların kullanımı dinen de uygundur. Buna göre toplum sağlığını tehlikeye atacağı konusunda galip zan bulunan durumlarda gerekli tedbirlere uymamak, kul ve kamu hakkı ihlali olur “Hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir emridir.” Şeklinde karar aldı. Karara ilişkin olarak yapılan açıklamada sağlığın korunması için önleyici tedbirlere başvurulması ve hastalandıktan sonra da tedavi olunmasının dini bir gereklilik olduğu vurgulandı.” Dedi.

“Hastalık risklerine karşı dikkatli olunması ve özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir emridir diyen Kapıcıoğlu şöyle devam etti” “Nitekim Allah’ın Resulü, bu bağlamda bir yerde salgın hastalık çıktığını duyulursa oraya girmeyin. Bulunduğunuz yerde salgın hastalık varsa o bölgeden de ayrılmayın buyurarak karantinaya dikkat çekmiştir. Bir diğer hadisi şerifinde de ‘Bulaşıcı hastalık taşıyanın taşımayanla aynı ortamda bulunmasını engelleyiniz. Buyurarak salgın hastalığa karşı tedbirli ve ihtiyatlı bir yol takip edilmesini vurgulamaktır. Hz. Peygamber, bulaşıcı hastalığı olan bir kişinin biatini ona dokunmadan alarak bu konudaki hassasiyetini fiilen de göstermiştir. ”Müslümanlar tedbir almakla mesuldürler. “Sağlık otoriteleri tarafından salgın olarak ilan edilen bir hastalığa karşı gerekli tedbirlerin alınması ve gerekli tedavilerin yada Müslümanların üzerlerine düşen görev yapmakla dinen mesuldürler.”