15.05.2024

Daire Başkanı Yılmaz, Siirt’te 2024 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısına Katıldı

Daire Başkanı Yılmaz, Siirt’te 2024 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısına Katıldı

Diyanet işleri Başkanlığı 2. Atama dairesi başkanı Uğur Yılmaz’ın katılımları ile Siirt üniversitesi Merkez yerleşkesi konferans Toplantı Salonunda "2024 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" ile "2024 Yılı Yaz Kur'an Kursu Eğitim Semineri" düzenlendi.

14 Mayıs 2024 Salı 15:21Bu haber 353 kez okundu. Diyanet işleri Başkanlığı 2. Atama dairesi başkanı Uğur Yılmaz’ın katılımları ile Siirt üniversitesi Merkez yerleşkesi konferans Toplantı Salonunda "2024 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" ile "2024 Yılı Yaz Kur'an Kursu Eğitim Semineri" düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın akabinde Siirt İl Müftüsü Şakir Pinal; açış ve selamlama konuşması gerçekleştirdi. Pinal konuşmasında; din görevlilerin gayretleri ile 2024 yılında da vekaletle kurban kesim organizasyonunda kardeşlik, paylaşma ve yardımlaşma duygusu içerisinde çıtayı bir üst seviyeye çıkaracaklarını ifade etti.

Diyanet işleri Başkanlığı atama 2. Dairesi Başkanı Uğur Yılmaz, Vekaletle Kurban Kesim Organizasyonun önemi ve geçmişten günümüze hem yurt içinde hem de yurt dışında yürütülen Vekaletle Kurban Organizasyonu hakkında bilgi vererek; Kurban, Allah'a yakın olmaya O'nun sevgisini ve rızasını kazanmaya vesile bir ibadettir. Kurban, Cenabı Hakk'ın rızasını her şeyden üstün görmektir. Kurban, malımızı, canımızı ve bütün varlığımızı Allah yolunda feda etmenin sembolik bir ifadesidir. Kurban, evine et girmeyen bir yoksulun sofrasında katık olabilmenin hazzını yaşamaktır. Dünyanın bir ucunda duası arşa ulaşanlara nasibi dağıtmanın adıdır kurban. Türkiye Diyanet Vakfımız tarafından 2023 yılında 745.535 hisse kurban kesildi. 34.667.378 kişiye kurban eti dağıtıldı. 2024 yılında bu sayıyı daha da artırarak devam ettirmeyi planlıyoruz" diyerek yurtiçi ve yurt dışında kurban faaliyetleri esnasında yaşanan iyilik hatıralarından ve Diyanet işleri Başkanlığının kuruluşundan bahsetti.

2024 Yılı Yaz Kur'an Kursu Eğitimleri hakkında da bilgi veren Yılmaz; Çocuklarımız bize Allah'ın bir emanetidir. Yaz döneminde cami ve Kur'an kurslarımızda bizlerle beraber olan evlatlarımızı vatana, millete İslama ve insanlığa faydalı olmaları yolunda eğitmek için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir. Yaz Kur'an Kurslarında eğitim verecek hocalarımıza şimdiden kolaylıklar ve  muvaffakiyetler diliyorum" dedi.

Programa Batman il Müftüsü Ahmet Durmuş, Batman Müftü yardımcısı, Siirt  İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri ve Din Görevlileri katıldı.