18.12.2023

LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK UMRE ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI

LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK UMRE ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI

LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK GENÇLİK BİLGİ YARIŞMASI

USUL VE ESASLARI

 1. Yarışma 09 Mart  2024 Cumartesi günü saat 14.00’te yüz yüze yazılı olarak yapılacaktır.
 2. Başvurular yarisma.diyanet.gov.tr adresinden yapılacak olup yarışmaya ilişkin tüm duyurulara bu site üzerinden ulaşılabilecektir.
 3. Başvurular 29 Aralık 2023 tarihinde başlayacak, 01 Mart 2024 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
 4. Yarışmaya, yalnızca örgün ve açık öğretime devam eden lise öğrencileri arasından 1 Ocak 2005 ve sonrasında doğanlar katılabilecektir.
 5. T.C. vatandaşı olmayan yabancı uyruklular yarışmaya başvuru yapamayacaklardır.
 6. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kadrolu ve sözleşmeli personeli (fahri ve vekil olanlar dahil) yarışmaya katılamayacak; ancak daha önce fahri ve vekil olarak görev yapmış olup aktif olarak görevde bulunmayanlar sınava katılabileceklerdir.
 7. Daha önceki yıllarda Başkanlıkça düzenlenen herhangi bir yarışmada umre ödülü ile ödüllendirilen öğrencilerin yarışmada ödüle hak kazanmaları halinde sıralamada yer alan bir sonraki yarışmacı ödülü kazanmış olacaktır.
 8. Adayların başvuru şartlarını taşıyıp taşımadıkları hususunda kendi beyanları esas alınacak olup yarışmayı kazandıkları takdirde bilgilerini ibraz etmeleri istenecektir. Aranan şartlara uymayan yarışmacı başarısız sayılacaktır.
 9. Yarışmacılar Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından “Dinim İslâm Temel Bilgiler ve Mukaddes Miras Kudüs” isimli eserlerden sorumlu olacaklardır.
 10. Yarışma neticesinde her ilden birincilik elde eden ile birincilik elde edenler dışında Türkiye genelinde dereceye giren ilk 44 öğrenci Başkanlığımız tarafından umre ile ödüllendirilecek; ayrıca müftülükler dereceye giren diğer öğrencileri imkânları nispetinde ödüllendirebileceklerdir.
 11. Umre ödülüne hak kazanan öğrenciler yurt dışı harcı ve pasaport işlemlerini kendileri yapacaklardır.
 12. Yarışmaya ilişkin itirazlar yarışma ön sonuçlarının açıklanmasından itibaren 5 iş günü içerisinde elektronik posta yoluyla yarisma@diyanet.gov.tr adresine yapılabilecektir.
 13. Yarışma sonuçları yarisma.diyanet.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Her yarışmacı yarisma.diyanet.gov.tr adresine bırakılan linkten T.C. kimlik numarasını girmek suretiyle yalnızca kendisine ait puanı, il sıralaması ve ülke sıralaması,  doğru/yanlış işaretlediği soru, boş bıraktığı soru sayısı verilerine ulaşabilecektir.
 14. Yarışma süresi 80 dakikadır ve yarışma 50 sorudan oluşup her bir soru 2 puan değerinde olacaktır. Yarışma sonrasında komisyon kararı ile iptal edilen sorular doğru kabul edilecektir.
 15. Yarışmada yanlış cevaplar dikkate alınmayacak sadece doğru cevaplar üzerinden puanlama yapılacaktır.
 16. Yarışma puanları eşit olan adaylardan, yaşı büyük olana öncelik verilecektir. Yaşta da eşitlik olması halinde öğrenciler il müftülüğüne davet edilip çekilecek kura ile kazanan öğrenci tespit edilecektir.
 17. İl birincileri sistem üzerinden sonuçlarını görebileceklerdir.

 

DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ