28.03.2016

HAC VE UMRE DUYURULARI

Siirt İl Müftülüğü hac kura sonuçlarına göre, kentte toplam 136 kişinin hacca gitmeye hak kazandığını açıkladı.

Siirt’te 136 kişi hacca gidecek Siirt'ten kayıt yaptıran 4 Bin 550 hacı adayından 136 kişi kutsal topraklara gidecek.

Siirt İl Müftüsü Faruk Arvas, Bu yıl Siirt genelinde 4 Bin 550 kişinin kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunduğunu ve yapılan kura sonucunda bunlardan 136 kişinin hacca gideceğini söyledi.

Türkiye geneli bir milyon 761 bin kişinin tabi olduğu kuraya, Siirt'ten 4 bin 550 kişinin katıldığı ve kura sonucunda 136 kişinin hacca gideceği belirtildi.

Kurada ismi çıkmayan hacı adaylarının bu durumu tevekkülle karşılamasını tavsiye eden Arvas,“Hac bir imtihan, bir sabır okulu, aynı zamanda bir çile okuludur. Hazreti İbrahim’den başlayan, Peygamber Efendimizin (sav) sınırlarını çizdiği bir ibadettir. Dolayısıyla Efendimizin de Hudeybiye’ye kadar gidip de umre yapamayışını göz önüne alan hacılarımızın, kendilerine hac çıkmaması durumunda bunu tevekkülle karşılamasını, kendilerine hac çıkanların da bunu hem hacı olmak hem hacı kalmak düşüncesiyle yapmasını ve örnek bir hacılık temsil etmesini Cenab-ı Hak’tan temenni ediyoruz." dedi.

Hac kesin kayıtları, 7-18 Mart'ta yapılacak. İlk hac kafilesinin 4 Ağustos'ta ve son hac kafilesinin 5 Eylül'de gideceği kutsal topraklardan dönüşler 16 Eylül-16 Ekim'de gerçekleşecek.

Kaynak: http://www.ilkha.com/haber/31882/siirtte-136-kisi-hacca-gidecek